Diyet & Diyetisyen

Elma sirkesi kesilmiş elmaların maya, şeker veya başka bir karbonhidratla iki kez fermente edilmesi sonucu oluşur. Birkaç hafta içinde doğal bakteriler ve maya, karışımı fermente ederek karbonhidratları alkole dönüştürür. Ardından ikinci bir fermentasyon işlemi alkolü asetik aside dönüştürür ve elma sirkeniz hazırdır. Şişede gördüğünüz bulutlu tortularda doğal bakteri ve mantarlardır ve asıl faydası da bunlardan ileri gelir.

 

Elma sirkesi bağışıklığı destekler

Fermentasyon sonucu oluşan asetik asidin doğal elma sirkesini faydalı yapan yanlarından ilki robiyotik bir besin olmasıdır. Bu sayede bağırsakları ve dolaylı yoldan bağışıklık sistemini besler. 

 

Elma sirkesi kilo vermeyi destekler

Günlük olarak 2 yemek kaşığı elma sirkesi tüketen kişilerin 3 ay boyunca izlendiği bir çalışmada katılımcıların 2 kiloya yakın kilo verdiği gözlenmiştir. Başka bir bilimsel çalışmada ise her gün elma sirkesi tüketen kişilerin bel çevresi yağlarında azalma saptanmıştır. Elma sirkesi tokluk hissi uyandırması ile daha az kalori almayı sağlayarak kilo vermeyi kolaylaştırır. Ayrıca kan şekeri ve insülin seviyelerini düşürerek de kilo vermeye katkı sağlar.

 

Kan şekerini düşürür

Elma sirkesi insülin direncinin neden olduğu yüksek kan şekeri seviyeleri veya yeterli insülini üretmemekle karakterize Tip-2 diyabet hastalarında insülin hassasiyetini arttırarak kan şekeri dengesinin oluşmasına yardımcı olur. Tabi kan şekerini oluşturan şey yediklerimiz olduğu için şeker hastalarının dengeli bir beslenmeyi benimsemesi asıl olandır. 

 

Kalp sağlığını korur

Önde gelen ölüm nedenlerinden olan kalp hastalıkları birçok faktörden etkilense de kötü olan beslenme ve hareketsiz yaşam tarzından güç bulur. Araştırmalar elma sirkesinin bu risk faktörlerinin birkaçında olumlu gelişmeler sağlayabileceğini gösteriyor. Elma sirkesi kolesterol ve trigliserit düzeylerini düşürebilir. Bazı çalışmalar ise kalp ve böbrek hastalıkları için başlıca risk faktörlerinden biri olan yüksek kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğu yönünde. Tabi net olarak insanlarda kalp hastalığı riskini düşürücü etkisi vardır diyemeyiz.

 

Cilde olan katkıları

Cilt doğal olarak hafif asidiktir. Topikal olarak elma sirkesi kullanmak cildin Ph’sını yeniden dengelemesine yardımcı olur. Bu da cildin koruyucu bariyerini geliştirir. Özellikle hasarlı cilt üzerinde yeni çözümler denemeden önce doktorunuzla konuşun. Cilde seyreltmeden sirke uygulamayın. Doğal olarak asidik olan elma sirkesi antimikrobiyal özelliktedir. Bu özelliği sayesinde ciltteki enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabilir.

 

Elma sirkesi ilaç etkileşimi

Birkaç ilaç elma sirkesi ile etkileşime girebilir. İnsülin veya insülin uyarıcı ilaçlar kullananlar da kan şekeri ve potasyum düzeyleri rahatsız edici düzeyde düşebilir. Bazı idrar söktürücü ilaçlar vücuttan potasyum çıkışını arttırır. Bu gibi durumlarda da yüksek miktarda elma sirkesi tüketiminden kaçınılmalıdır. 

27 Eyl, 2020

Kış Sebzeleri Faydaları

Mevsim değişimleri havadaki farklılık kadar tezgahlardan da hissedilir. Tıpkı doğa gibi tezgahlar da daha az renkli bir hal alır ve meyveden çok sebze çeşitlerini görürüz. Kışın favori sebzelerinin sağlığa olan… Daha fazla oku