Uzman Diyetisyen Ayşe Gül Güven

Sıkça Sorulan Sorular

İdeal kilo ya da sağlıklı kilo aralığı belirlenirken ilk bakılan değer beden kitle (BKİ) indeksidir. BKİ obeziteyi izlerken en sık kullanılan ölçüttür. Beden kitle indeksi boyunuzun metrekare cinsinden kilogramınıza bölümüyle elde edilir. Kişinin önce referans aralıklara göre nerede olduğu saptanır. Bu aralıklar aşağıdaki gibidir.

BKİ Beslenme Durumu
<18.5 Zayıf
18.5-24.9 Normal
25-29.9 Fazla kilolu
≥ 30 Obez
30-40 1. derece obez
40-50 Morbid obez
>50 Süper obez

 

Obezite önlenilebilir bir hastalıktır ve vücut yağ yüzdesinin hastalık risklerini arttırdığı seviyelere çıkması olarak tanımlanır. Bu nedenle asıl amaç hızlı şekilde kas ve sıvıdan kilo verilmek değil yağdan kilo vermek olmalıdır.

1) Vakitten kazanırsınız:

Zayıflama kliniğimize gelmeden, evdeki tartınız ile kilonuzu takip eder, her liste değişimi öncesi E-Posta, Whatsapp, telefon yoluyla kilo değişim bilgilerinizi iletirsiniz. Listeleriniz sizin beslenme programınızı uygulamanızın değerlendirilmesi, gelecek dönemde beslenme düzeninizi etkileyebilecek durumlara göre yeniden şekillendirilir.

 

2) Yüz yüze görüşme paketlerine kıyasla daha ekonomiktir:

Beslenme programlarınızın hepsi uzman diyetisyen Ayşe Gül Güven tarafından değerlendirilir ve hazırlanır. Sunulan hizmetin kalitesinde bir azalma olmaz yine özenli, detaylı, sürdürülebilir ve uygulaması kişiye özgü programlar oluşturulur. Tek farkı liste gönderim saatlerinin daha esnek olmasıdır. Mesai saatlerinin dışında da listeleriniz E-posta, Whatsapp mesaj yoluyla elinize ulaştırılır.

 

3) Tercih edilen paketin içeriğine göre çıkan uygulama zorlukları anlık olarak değerlendirilip çözüme kavuşturulur.

 

4) Yüksek motivasyon:

Birey kendini daha serbest ve rahat hisseder, ancak olası program dışına kaçışlar iyi baskılanmalıdır yoksa çabaların sonuca ulaşamama yada daha uzun zamanda ulaşması zorunu ortaya çıkar.

 

5) Hazırlık telaşı yok:

Günlük hayatınız çok yoğun ise birde işi gücü bırakıp nasıl diyet görüşmesine gidebilirim diyorsanız online diyet tam sizlik. Çünkü evden, işten ya da arkadaş toplantınızdan v.b. kalkıp gelmeden, park yeri arayıp ya da ulaşımda vakit kaybetmeden kendi iç denetiminizle olayları yönetiyorsunuz.

Diyet daha doğru tanımıyla yeterli ve dengeli beslenme programına başlarken ilk hazır olması gereken şeyler kilo verimine olan isteğiniz, göstermeye hazır olduğunuz çabanız ve bunu hedefe taşıyacak ve orda tutacak olan istikrarınızdır. Sonrasında;

 • Kilo verimine etkisi olabilecek kan tahlillerinin kontrolü gereklidir. Gerekir diyorum çünkü potansiyel vitamin, mineral eksiklikleri, metabolizma hormonlarınız, kan şekeri dengeniz ve regülasyonun da çıkabilecek referans aralığında olmayan değerler sizin diyete uyumunuzu ve kilo verim hızınızı etkiler.

 

 • Daha sonra vücut analizi ölçümünüz yapılır. Her geldiğinizde yapılan vücut analizi ölçümü ve beslenme programını nasıl uyguladığınızı gösteren besin tüketim kaydınız değerlendirilerek (şart değil ama sürece olumlu etkisi yüksek) bir önceki ölçümle kıyaslanarak değerlendirilir ve gelecek dönemin beslenme programı oluşturulur.

 

 • Size daha uygun diyet listeleri oluşturabilmem için beslenme düzeninizi anlamak isteyeceğim. Bunun için besin tüketiminizi yani 1 gün boyunca ağzınızdan ne geçiyorsa onun yazılı ya da sözel dökümü isteyeceğim. Yazarsanız daha bütüncül yani atlanmamış unutulmamış olur :). Bu sayede iş yerinde ya da evde ne gibi şartlar ile karşı karşıyayız bunu görür ona göre önlemler alır taktikler geliştiririz. Bu da sizin diyete olan bağlılığınız ve sürdürebilirliğiniz olarak geri döner.

 

 • Yapılan beslenme ve sağlık değerlendirmesinin yanında kişide hareket azlığı varsa mümkün olduğunca tercihen ılımlı düzeyde aktif olması konusunda teşvik edilir. Besin tüketimi değerlendirilirken kas kitlesinin korunmasında da etkisi olan hareketlilik yapılabilir düzeyde göz önünde bulundurulur.

Açık konuşmak gerekirse vücudun sınırları vardır. Siz bunu o hevesle görmezden gelseniz de eninde sonunda vücut önlenemez yanıtını verir. 11 yıllık mesleki klinik deneyimime dayanarak söyleyecek olursam çok düşük kalorili diyetler ve eklenen ya da artan egzersizle evet hızlıca kilo verirsiniz ama o periyod bittiğinde kiloların geri gelmemesi için normal yollarda sarf ettiğiniz çabadan fazlasını göstermeniz gerekecektir. Hızlı kilo vermenin sayısız bilimsel gerçeklerle yoğrulmamış yolu var. 2-3 günü aşan sıvı detoks kürleri, 500-600 kalori bile etmeyecek diyet listeleri, zayıflama hapları, içeriğinin ve etken maddesinin güvenilirliği belirsiz çaylar, yüksek proteinli, düşük karbonhidratlı, düşük yağlı diyet hepsinin adı zaman zaman öne çıktı. Aslolansa sizin için yeterli ve dengeli uygulanabilirliği ve sürdürülebilirliği olan diyettir, size özel olan.

Kilolu çoğu birey kilo vermek istediğinde hızlı hareket etmek ister. Önümüzde 2 seçenek var. Bireyin motivasyonu ya da geçmiş deneyimlerinin verdiği bıkkınlığı baz alıp ideal formu için başlangıçta daha hızlı ilerlemek 2) emin adımlarla ilerleyip, çözümün yaşam şekli halini almasını sağlayıp kalıcılığını arttırmak.

 

1-) Düşük kalorili diyet ve hareketliliği arttırmak

Eminim ki okuyan çoğu kişi daha okuduğunda rahatsızlık duyarken kimileri de evet bana bu lazım diye düşündü. Bu tarz bir bakışta güvenli bölgeden çok fazla uzaklaşmamak için 3 aylık süreçte vücut ağırlığının %15-25’nin kaybı hedeflenir. Ancak uygulayanların %25-50’ sinin çok düşük kalorili diyet ile hareketin arttığı programı tamamlayamadığı görülmüştür. Programın başarı oranının artması YETERLİ protein içeriğinin, sıvı alımının, potasyum zengini besinlere yer verilmesinin hatta kişinin enerji dengesinin bozulmaması için multivitamin desteğinin sağlanmasını içermelidir. Özetle herhangi bir hızlı kilo verme programında, kilo verdiren ya da yağ yakan şey bir takviye veya yiyecek çeşidi değil egzersiz ile birlikte kalorinin şiddetli bir şekilde azaltılmasıdır.

 

Peki, hızlı kilo vermenin nesi kötü olabilir?

Düşük kalorili diyetlerde en önemli olanı uygulama süresidir. Bunu dikkate almalısınız. Çünkü;

 • Bağışıklık sistemi zayıflar
 • Kalp Rahatsızlığı
  • Çarpıntı
  • Elektrolit kaybı
  • Dehidratasyon (metabolizma suyu kaybı)
  • Kalp krizi riski yükselir
 • Kas kaybı (uzun süreli uygulamalarda kalp kasları zarar görür)
  • Yoyo diyetlerde damar yapısı da olumsuz etkilenir
 • Saç kaybı, cilt kalitesinde bozulma (Yetersiz beslenme ve protein alımına bağlı olarak)
 • Bazal metabolizma hızı yavaşlar. Böylece daha zor kilo verir ve daha kolay kilo alma döngüsü başlar.
 • Düşen kalori alımına bağlı baş ağrısı, huzursuzluk, yorgunluk, sinirlilik
 • Adet düzensizlikleri
 • Kabızlık
 • Safra taşları: hızlı kilo veren kişilerin %12-25’inde görülür.
 • Karaciğer yağlanması Sıklıkla obezite ile ilişkili bir hastalık iken hızlı kilo kaybı da karaciğer yağlanmasına neden olabilir. (Obezite cerrahisi gibi kilo kaybının çok hızlı olduğu durumlarda yağ asidi yüküne bağlı olarak karaciğere aşırı yük biner.)
  • Orlistat gibi vücuttan yağın emilmeden atılmasını sağlayan ilaçlarında karaciğere zarar verebilir.

 

2-) Yavaş ama kalıcı kilo vermek

Kilo verirken vücudun değişikliklere adapte olabilmesi için kilo verme hızı ölçülü/ılımlı hızda yapılmasıdır. Fazla kilolu ya da obez bireylerde sonraki aylar da düşünülerek hareket edilmelidir. Çok düşük kalorili diyetler obez bireyler için makul bir kilo verme yöntemi olarak görülse de rebound etkisine dönüşebilir.

 

Rebound etkisi nedir?

Tıpkı potaya hızla çarpıp geri gelen top gibi kaybedilen kas kitlesine bağlı olarak metabolizma hızınız yavaşlar ve kilo vermekte zorlanır, kolay kilo alırsınız. Bu nedenle lahana çorbaları ya da ödem atıcı çaylardan çok da bir şey beklemeyin. Yapılan çalışmaların çoğu ve aynı zamanda da kendi görüşüm; hızlı olan kilo kaybının çoğunun kas ve metabolik su kaybı olduğudur. Çünkü yağların barındırdığı enerji o denli hızlı yanabilir cinste değildir. 1 kilo yağdan kilo verebilmek için -7000 kaloriye geçmeniz gerekir. Bunu haftaya yayarsak günlük beslenmenizden 1000 kalori eksilir. Günlük 1500 kalori yaktığınızı düşünelim. Biraz ürkütücü oldu sanki. Özetle kilo verirken nerden gittiğini sorgulayın.

Diyet bir diğer tanımıyla sağlıklı yeterli ve dengeli beslenme programı bu işin lisans hatta uzmanlık eğitimini almış kişilerce hazırlanmalıdır. Çünkü ancak bu sayede tam anlamıyla sizin ihtiyaçlarınızı ve uygulanabilirliği göz önünde tutulmuş olacaktır. Ben yazdım uygula gel mantığında bir yaklaşım içermemelidir. Sizin yaşam temponuzu, seçimlerinizi en başında da sağlık durumunuza uygun içerikte olmalı ancak hayatın tadını da kaçırtmamalıdır.

Diyet sizin kilo veriminizi ya da sağlıklı kilo aralığında olmanızı sağlayacak ama vücudun ihtiyacı olan vitamin, mineral, lif ve flavonoidlerden de mahrum bırakmayacak şekilde hazırlanmalıdır. İşte tamda bu nedenle hangi besin grubundan kaç değişim aldığınızda ve bu içeriğin günün içine nasıl açılıp esneklik sağlayabildiğinin hesabını yapabilen kişilerce yönlendirilmelisiniz. Aksi takdirde uygulama sürecinde herhangi bir besin değişiminin yani ne neyin yerine ne miktarda geçer sorusu aklınıza oturmayacak olur. Bu durumda sürekli düşük kalorili ve besin çeşitliliğinden mahrum kalan ve süreç bittiğinde nasıl yol alacağınızı bilmediğiniz durumların tekrarına yol açar.

Sıkça Sorulan Sorular