Çocuklarda Obezite & Beslenme

Fazla tartılı yada obez çocukların değerlendirilmesi ve beslenme tedavi hedefleri yetişkinlerden farklıdır. Çocuklar büyürken bir yandan da aile, arkadaşlar, okul, dershane gibi çevresel faktörlerin etkisiyle yoğrulurlar. Bu etkilerin altında çoğu çocuk yeterli ve dengeli beslenmeden uzaklaşabilir. Yoğun çalışma dönemleri, stres, yorgunluk, çocuğun kendini dinlendirip rahatlatacak ortamlara sahip olamaması, hareket etmesine ayırmasını beklediğimiz sürenin televizyon, bilgisayar, telefon gibi ekranlanma süresi şeklinde kullanılması çocuğun kilo artışının başlıca nedenleridir.

2016 da 5-19 yaş arası 340 milyondan fazla çocuk ve ergen fazla kilolu ve obez olduğu saptanmış. 2018 yılında yapılan bilimsel çalışmalarda ise 5 yaş altı okul öncesi çağı çocukların sıklığı 40 milyon olarak saptamışlardır.0-5 yaş ve 5-19 yaş aralıklarındaki çocukların büyümesi takip edilirken farklı büyüme takip kriterleri kullanılır çünkü bunlar daha doğru değerlendirmeye imkan sağlar. Yetişkinlerde olduğu gibi çocukların büyüme takipleri de cinsiyete göre ayrılır yada takipleri cinsiyetlere özgü büyüme hızı farklılıkları ve dönemlerine göre değerlendirilir. Okul öncesi dönem 0-5 yaşta yaşa göre boy ve yaşa göre baş çevresi izleminin ayrı bir önemi varken boya göre tartı, yaşa göre tartı ve yaşa göre vücut kitle indeksi izlemi de durumun daha net anlaşılmasını sağlar. Bu sözcükler bana uzmanlık tez çalışmamı hatırlatsa da özette vermek istediğim mesaj çocuklardaki büyüme yada malnütrisyon (gereğinden fazla yada az besin tüketimi) durumlarının doğru değerlendirilmesi genel sağlığı için önemlidir. ÇÜNKÜ yaşamın başka dönemlerinde yaşanmayacak bir büyüme hızı ve hormonal değişimin yaşandığı aşamalardır.

Özellikle ilk 10 yaştaki kilo (tartı) artışı yağ hücreleri sayısının artmasına ve ergenliğin erken başlamasına yol açarak büyümeyinin erken durağanlaşmasına ve çocuğun gelecekteki obezite riskini arttırabilir.

Çocuklara olan yaklaşımım yaptırımcı olmaktan çok onunda anlayabileceği dilde durumu anlatmak ve kabul edebileceği taktikler ile onu da yanıma çekerek gerçekleştirmeye çalışırım.

NİŞANTAŞI UZMAN DİYETİSYEN

ADIM ADIM NASIL BAŞLAYABİLİRSİNİZ?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore t dolore magna aliqua.

Hizmetleri İncele

Hizmetini Seç

Formu Doldur

Diyete Başla

ONLINE RANDEVU SİSTEMİ

Hemen Randevu Al

Nişantaşı Uzman Diyetisyen Ayşe Gül Güven

Tavsiye Edenler

Mutlu Danışanlarımızdan, Sizler İçin Derlediğimiz Mutlu Mesajları. Danışan Yorumlarımız Revize Görmeden Direkt Olarak Yayınlanmaktadır.

Nişantaşı Uzman Diyetisyen Ayşe Gül Güven

Aklınızda Soru Mu Var?

Aşağıdaki form aracılığıyla hemen anlık iletişime geçin, en kısa sürede size yanıt verelim.