Hipertansiyonda Beslenme

Tanı koyulmasında çeşitli protokoller izlense de genel olarak sistolik kan basıncının 140 mm/HG ve diastolik kan basıncının 90 mm/HG veya daha yüksek ölçülmesi yüksek tansiyon olarak tanımlanır. Yüksek tansiyon Amerika’da her 4 yetişkinden birinde görülür. Kontrol altına alınmadığında kalp, böbrek hastalıkları ve inmeye neden olur.

Yüksek tansiyon genel olarak başka hastalıkların varlığıyla ortaya çıkar. Bu hastalıklar obezite ve kardiyovasküler hastalıklardır. Kan basıncı yüksekliği ve düşüklüğü vücudun kendi kendini yönetmeye yetememeye başlaması nedeniyle ilaçlar ile kontrol altında tutulur. Ancak kan basıncı dengesizliğini kontrol altında tutan küresel olarak kabul görmüş beslenme protokolleri vardır. Yüksek tansiyonu düşürmek yada kontrol altında tutmak için diyet yaklaşımları sodyum oranı düşük gıdaların yanı sıra potasyum, magnezyum ve kalsiyumdan zengin besinlerin alımını içerir.

 

Bunun için önerilen DASH diyeti önerilir. DASH diyeti bol miktarda sebze, meyve yağı azaltılmış süt ürünleri, tam tahıllar, balık, tavuk, hindi ve taze kuruyemişleri içerir. DASH diyetinde günlük sodyum alımı 2400 mg (1 çay kaşığı), 1600 mg veya 1500 mg da tutulur. Doğal besinlerin sodyum içeriği düşüktür. Genel kapsamda akdeniz tipi beslenmeye benzer. Kırmızı et tüketimini sınırlandırırken şeker eklenmiş besinler ve içeceklerin tüketimini oldukça sınırlı tutar. Paketli besinlerin sodyum içeriği yüksek olduğu için tercih edilmemelidir.

NİŞANTAŞI UZMAN DİYETİSYEN

ADIM ADIM NASIL BAŞLAYABİLİRSİNİZ?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore t dolore magna aliqua.

Hizmetleri İncele

Hizmetini Seç

Formu Doldur

Diyete Başla

ONLINE RANDEVU SİSTEMİ

Hemen Randevu Al

Nişantaşı Uzman Diyetisyen Ayşe Gül Güven

Tavsiye Edenler

Mutlu Danışanlarımızdan, Sizler İçin Derlediğimiz Mutlu Mesajları. Danışan Yorumlarımız Revize Görmeden Direkt Olarak Yayınlanmaktadır.

Nişantaşı Uzman Diyetisyen Ayşe Gül Güven

Aklınızda Soru Mu Var?

Aşağıdaki form aracılığıyla hemen anlık iletişime geçin, en kısa sürede size yanıt verelim.