Emziklilik Döneminde Beslenme

Zorlu ve bir o kadarda keyifli geçen gebeliğinizden sonra şimdi form tutma zamanı, fazla kilolarınızla yaşamaya alışmadan önce harekete geçmelisiniz. Yoksa ipin ucunu kaçırıp ilerleyen yaşla birlikte kilo vermek gözünüzde iyice büyüyebilir.

İlk yapmanız gereken bebeğinizi kararlı bir şekilde emzirmek olmalı. Çünkü size kilo vermenizde en yardımcı olacak kişi size o kiloları aldıran bebeğiniz olacak neden mi?

Düzenli emzirmek günde 500-800 kalori yakmak demek ve bu kalori 1 saat aralıksız egzersiz yapmaya eşdeğerdir. Dünya Sağlık Örgütünün önerisi ilk 6 ay sadece anne sütü ve sonrasında başlayan tamamlayıcı beslenme ile birlikte 2 yıl emzirmenizdir. Her annenin sütü bebeğinin ihtiyaçlarına göredir. Anne sütü doğal, hijyenik, kolay sindirilir bağışıklık güçlendirici, masrafsızdır. Ayrıca annenin sağlığını korur.

Belki de hamilelik süresince kendinize hayatınızda hiç dikkat etmediğiniz kadar iyi baktınız ve kaliteli beslendiniz. Eğer öyleyse sakın vazgeçmeyin çünkü önünüzde ikinci aşama var. Emziklilik dönemi beslenmesinde gebelikten daha çok enerjiye ve bir o kadarda akıllı seçimlerle şekillenen öğünlere ihtiyacınız olur. Yani sıkı diyetlere girmenize gerek yok sadece sağlıklı beslenmeye ve hareketinizi arttırmaya dikkat edin. Bir programa bağlılığınız olmadığında yoldan çıkmanın daha kolay olur. Yeterli beslendiğinizde gereksiz ve çoğu boş kalorilerden de uzaklaşacağınız için kilo veriminiz hızlanır.

Gebeliğiniz bittiği gibi besin kısıtlaması yapmayı aklınızdan çıkarmalısınız. Emziren çoğu annenin dengeli 2000–2700 kaloriye gereksinimi vardır.

Şöyle düşünün normalde bir kadının sağlıklı kalabilmesi için günlük minimum 1200 kaloriye ihtiyacı varsa ki, çoğunun enerjik olabilmesi ve ruhsal dalgalanmalardan uzak kalabilmesi için 1500–2200 kaloriye ihtiyacı vardır.

HIZLI KİLO VERİMİNİN KÖTÜ YANLARINDAN BİRİ DE çevresel kontaminantlara ek olarak yağlarınızda depolanabilen toksinler kanınızda dolaşıp sütünüzle bebeğinize geçebilir.

NİŞANTAŞI UZMAN DİYETİSYEN

ADIM ADIM NASIL BAŞLAYABİLİRSİNİZ?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore t dolore magna aliqua.

Hizmetleri İncele

Hizmetini Seç

Formu Doldur

Diyete Başla

ONLINE RANDEVU SİSTEMİ

Hemen Randevu Al

Nişantaşı Uzman Diyetisyen Ayşe Gül Güven

Tavsiye Edenler

Mutlu Danışanlarımızdan, Sizler İçin Derlediğimiz Mutlu Mesajları. Danışan Yorumlarımız Revize Görmeden Direkt Olarak Yayınlanmaktadır.

Nişantaşı Uzman Diyetisyen Ayşe Gül Güven

Aklınızda Soru Mu Var?

Aşağıdaki form aracılığıyla hemen anlık iletişime geçin, en kısa sürede size yanıt verelim.