Kanserde Beslenme

Kanser gelişiminde genetik yatkınlıkların payı olsa da bu riski uyandırmamak ya da hiç yoktan var etmemek için tercihlerimizde dikkate almamız gereken şeyler var. Fazla kilonun kanser ile ilişkisi nedir ? Dünya çapında kanser araştırmalarının değerlendirildiği kapsamlı çalışmada Amerika Birleşik Devletleri’nde ele alınan 117.000 kanser vakasının nedeni başlıca yüksek yağ yüzdesi ile ilişkilendirilmiştir.

 

Yağlanma karın ve deri altı olarak 2 sınıfa ayrılır. Karın içi yağlanma daha derin ve yaşamsal organların etrafında gerçekleşir. İç organların yağlanmasına da etki eden bu tür yağlanma obeziteye bağlı kronik hastalıklar ve kanser gelişme riskini arttırır. Organlar olağan görevlerini yerine getirmekte zorlanır. Deri altı yağlanma karın bölgesinde görülebildiği gibi genellikle bacak ve kalçalarda görülen yağlanma çeşididir. Armut tipi yağlanma olarak da bilinir. Çalışmalar deri altı yağlanmanın göbek çevresinde olan çeşidinin inflamatuvar sitokinler ve insülin, leptin, östrojen gibi hormonların salınımında artışa neden olur. Bu maddelerin vücutta artması da kanser riskini yükseltir. Göbek çevresi de başka bir risk değerlendirme ölçütüdür. Gövde birçok organın toplandığı alandır.

 

Gövdedeki yağ organların çalışmasını zorlaştırır. Göbek çevresi genellikle göbek deliğinin 2 cm üstünden ölçülür. Kadınlarda 80cm üstü riskin başladığını, 88cm üstü ise riskin varlığını ifade eder. Erkeklerde ise 94cm üstü riskin başladığını, 102cm üstü ise riskin varlığını gösterir. Genel beslenme önerilerinde bulunursam besleyici değeri olmayan insan yapımı ürünlerin tüketimini sınırlandırın yada sıfırlayın. Lifli besin tüketimini arttırın, doymuş yağ tüketimini ve görünür yağ miktarını risk faktörlerine tutunma alanı sağladığı için sınırlayın. Sağlıksız pişirme yöntemlerinden vazgeçin. Böyle bahsedince tatsız göründüğünün farkındayım ancak bahsettiğim konu doğal büyüklerimizin tercih ettiği bulgur, mayalama yoğurt, mevsim sebze meyvesi, kurubaklagili, kuzu ve benzerlerine çıkacak dolayısıyla zorlanacağınız tek konu tüketim şartları olabilir onunda sürdürülebilir ulaşılabilir bir forma elbet dönüştürürüm.

NİŞANTAŞI UZMAN DİYETİSYEN

ADIM ADIM NASIL BAŞLAYABİLİRSİNİZ?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore t dolore magna aliqua.

Hizmetleri İncele

Hizmetini Seç

Formu Doldur

Diyete Başla

ONLINE RANDEVU SİSTEMİ

Hemen Randevu Al

Nişantaşı Uzman Diyetisyen Ayşe Gül Güven

Tavsiye Edenler

Mutlu Danışanlarımızdan, Sizler İçin Derlediğimiz Mutlu Mesajları. Danışan Yorumlarımız Revize Görmeden Direkt Olarak Yayınlanmaktadır.

Nişantaşı Uzman Diyetisyen Ayşe Gül Güven

Aklınızda Soru Mu Var?

Aşağıdaki form aracılığıyla hemen anlık iletişime geçin, en kısa sürede size yanıt verelim.