Diyet & Diyetisyen

Hızlı kilo verimi bir hayal mi yoksa rüya mı? Hayır hiç biri değil!

Hazırsanız başlayalım..

Tüketilen kalorinin azaltılması kilo kaybının başlıca kurallardan biridir. Dengesi kurulmamış ve kalorisi hesaplanmamış diyetler ile hedef kilonuza ulaşmanız oldukça zordur. Çünkü hesapsız yapılan kalori kesintilerine bir yere kadar sabreder ya da sağlıklı şeyler tüketiyor olsanız da yakamadığınız miktarlara çıktığınız için kilo veremiyorsunuzdur. Tabi 1 haftada bu hızda bir kilo kaybı için kalori kesintisinin biraz agresifleşmesi gerekir. Neyse ki bu aşamalar sadece kilo verimine ivme katmak için kısa süreli uygulanır sonrasında tekrar yeterli ve dengeli beslenme düzeni kurulmalıdır. 

Bir haftada yaklaşık 5 kilo vermek mümkün olsa da bunun hepsi yağdan olmayacaktır. Zaten bu sürede bu miktarda yağı yakmak olağan durumlarda da mümkün değildir. Kilo kaybının çoğu kesinlikle yağdan gelse de beraberinde fazla sıvının atımı da gerçekleşir. Uzun vadeli bir düzelme olmasa da bu uygulamalar duran kilo vermeyi hareketlendirir ve sizi daha uzun soluklu kilo verme periyodları için motive eder.

 

Karbonhidratlar Kimyası Gereği Su Tutar

Önemli günler ya da tatil öncesi hızlı kilo kaybına ihtiyacı olan danışanlarımda da zaman zaman kullandığım bu yöntem depo karbonhidratların harcanmasını sağlanacağı için glikojenin vücutta bağladığı sıvının atılmasını sağlar. Bu miktarda yaklaşık 1-1.5 kilonun gitmesi demek olacaktır. Azalan insülin seviyeleri beraberinde böbreklerinde fazla sodyumu atmasını sağlayarak su tutulumunu azaltır. Beslenme planınız az yağlı et seçenekleri ve ılımlı miktarda kompleks karbonhidratlı besinlerden oluşur. Proteinli gıdalar iştahınızın kontrol altında kalmasını sağlarken, vücudun kalori harcamasını da arttırarak kilo kaybına katkı sağlar.

 

Yemekler Sadeleşmeli

Çoğumuz yıllardır mutfaktayız ve biliyoruz ki bir yemek ne kadar meşakkatliyse kalorisi de bir o kadar yüksek olur. Lifli besin tüketimi artacağı için besin öğesi kaybını da en aza indiren kolay pişirme yöntemleri kullanılmalıdır. Bu lifli besinler sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlarken tok kalma sürenizi de uzatır. Fırın sebzeler, az yağlı tava ya da fırına sürülmüş balık, hindi, tavuk, kırmızı etler ilk tercihleriniz olacak. 

 

Ilımlı Düzeyde Hareket

Ekstra kalori yakmak ve kilo veriminizi arttırmak için günlük aktivitenizi da arttırmalısınız. Tabi sınırlı kalori alımında yapacağınız egzersiz ya da fazla hareketli bir gün zarar verici hal alabilir. Bu nedenle merdiven çıkma, dışarda yürüyüş mesafenizi arttırma, daha fazla ayakta durma hatta evi temizleme gibi basit yaşam tarzı değişiklikleri bile işe yarayıcı etki sağlar.

 

Aralıklı Oruç 

Dengeli planlanmış uzun süreli açlık programında yaşam tarzınız da uyuyorsa tam size göredir. Uzun süreli açlık kalori alımını doğal yollarla azaltmak, kilo verimi ve yağ yakımı için mükemmel bir yöntemdir. Genellikle 16 saatlik veya 18 saatlik açlık periyodlarının kombinasyonları şeklinde uygulanabilir.