Diyet & Diyetisyen

Gün içinde vücutta olağan bir sıvı değişim döngüsü vardır. Nefes alma, terleme, idrar ve dışkı yoluyla sürekli sıvı kaybeder diğer bir yandan da sürekli besinler, su ve sıvı alımıyla yerine koyarız. Sıvı ihtiyacımız yaş, cinsiyet, beden hacmimiz, aktivite düzeyimiz ve bulunduğumuz ortamın ya da havanın ısı ve nem oranına göre değişkenlik gösterir. Peki bu nemli ve sıcak günlerde düşen enerjimizi yerine getirebilmek için seçeceğimiz besinlerde nelere dikkat etmeliyiz ve hangi besinler daha ön planda olur?

 

1) Sıvı içeriği yüksek sebze ve meyveler ilk sırada

Büyük ana öğünler yerine vejeteryan ağırlıklı ve az ama sık aralıklarla beslenmekte sıcak havalarda vücudun kendini rahat hissetmesini sağlar. Sindirimi zor ve parçalanırken açığa çıkardığı ısı daha yüksek olan et seçenekleri yerine sıvı yüzdesi %95 ‘lere kadar çıkan sebze ve meyve seçenekleri ilk tercihlerimiz arasında olmalı. 

  1. a) Soğuk çorbalar: Tahıl ve kurubaklagilli ayran aşı ya da sıcak da olsa lif, vitamin ve mineral zengini sebze çorbaları gerek hafif bir ana öğün ya da ana yemeğin eşlikçisi olarak düşünülebilir. Terle en çok kaybedilen minerallerden olan sodyum, kalsiyum ve sıvı desteği sağlar. Ayrıca sıcakta açığa çıkan ter ısının havaya aktarılmasını sağlayarak vücudun doğal kendini soğutma çabasıdır.
  2. b) Soğuk smoothieler: Hızlı geçen bir gün yaşıyor ve oturup öğün yapacak fırsatınız ya da iştahınız yoksa en aranan seçeneklerdendir. Sıvı azlığı ve terle kaybedilen elektrolitlerin eksikliğine bağlı yaşanan kas ağrıları ve krampların önüne geçer. Pişirme süreci olmadığı için vitamin ve mineral kaybı da en az seviyede olur. Zengin potasyum, magnezyum, kalsiyum ve vitamin içeriği ve pratik yönüyle sizi yeniden şarj eder.

 

2) Ekmek yerine tahıllar

Kinoa, siyez bulguru, yulaf, karabuğday pişerken bünyelerine su çektikleri için sıcak günlerde besinler yoluyla aldığınız sıvı miktarını arttırırlar. Çözünebilir lifli içerikleri ile kan yağlarının kontrol altında kalmasını sağlarken bağırsaklardaki hareketliliği de arttırarak kabızlık sorunlarına da iyi gelir.

 

3) C ve D Vitamini yetersizliği sıvı kaybını arttırır

Güneşin sıcak ve ultraviyole hasarını yazın cilt, saç ve tırnaklarımızdaki değişikliklerden hissederiz. Bu hasara karşı kalkan oluşturabilmek için C vitamininden zengin beslenmek ihtiyaç halini alır. Tatlı biberler, üzüm, çilek, böğürtlen gibi küçük taneli meyveler, maydanoz, kivi, ananas, kavun, ıspanak, domates, üzüm, kayısı, erik C vitaminince zengindir. D vitamini ve doğal kolojen desteği içinde yaz aylarında da hafif et seçeneklerinden olan balığı sofralarınızdan eksik etmeyin.

 

4) Salata tüketimi ön planda

Marul, semizotu, salatalık gibi besinler %96-98 oranın da su içerir. Suyu yiyiyormuş gibi düşünebilirsiniz. Salatalık kabuklu tüketildiğin de silika denen silisyum dioksit içerir. Bu mineral eklem, saç, tırnak, cilt için faydalıdır. Yaz aylarında sıklıkla tercih edilebilen maden suyu da silisyum dioksit içerir ve mukozal bütünlüğü destekler.

 

5) Karpuz

Yazın vazgeçilmezlerinden olan karpuz da kan damarlarını genişletmeye yardımcı olan sitrülin amino asidi bulunur. Su içeriğinin yüksek olması da kanı sulandırarak vücudun soğumasına destek olur.

12 Ağu, 2020

Kalp Dostu Besinler

Dengeli beslenme ve içinde egzersizinde olduğu yaşam tarzının kalp ve genel sağlığınızda çok büyük farklılıklar gösterebileceği açıktır. Ancak kimi besinler kalp sağlığı için daha etkilidir.   Yağlı Balıklar Sardalya, uskumru,… Daha fazla oku