Diyet & Diyetisyen

Genellikle damar içindeki sıvının, damar geçirgenliğinin artması sonucu dışarı dokulara çıkması ve birikimi olarak görülen ödem birçok nedene bağlı olarak gelişebilir. Vücuttaki sıvı dengesi prostaglandinler ve kompleks bir hormonal sistemce düzenlenir. Örneğin kemik ve yağ dokusunun %50’si, kasların ise %75’i sıvıdır.

 

Ödemin 10 Nedeni

 

 • Damar geçirgenliğinin artması

Vücut sıvısı değişen şartlara bağlı olarak sürekli hareket halindedir. Başlıca besin maddeleri ve oksijeni taşıyan sıvı, hücreleri besledikten sonra tekrar damar içine döner. Ancak kılcal damarlar içindeki basıncın değişmesi su tutulumuna neden olur. Artan kılcal damar geçirgenliği sonucu sıvı hücreler arasındaki doku boşluklarına geçer yani ödem oluşur.

 

 • Hareketsizlik

Fiziksel aktivite bacaklardaki kanın kalbe daha kolay ulaşmasına yardım eder. Böylece damarlardaki sirkülasyon hızlanır, basınç artmaz, lenf sistemi görevini daha kolay yapar ve varis gibi damar problemleri riski düşer.

 

 • Lenfatik sistem

Vücudun ikincil dolaşım sistemi olan lenf sistemi dokular arasındaki sıvının kan dolaşımına katılmasına yardımcıdır. Ancak ödem fazlalığında boğulan lenfatik sistem, dokuların etrafında toplanan sıvıyı uzaklaştırmakta yetersiz kalır. Karın, bacaklar, ayak bilekleri ve ayaklarda şişlik görülür.

 

 • İlaçlar

Doğum kontrol hapları, hormon tedavisi, ağrı kesici, ateş düşürücü ve taşikardi gibi kalp ritim bozukluğu için kullanılan ilaçlar ödeme yol açabilir.

 

 • Enfeksiyon varlığı

İnflamasyon varlığında, vücudun savunmasında görevli akyuvar hücrelerinin işini kolaylaştırmak için histamin salınımı artar. Histamin salınımı damar geçirgenliğini arttırır ve buda ödeme neden olur.

 

 • Gebelikteki ödem

Hamilelikte rahmin artan ağırlığı pelvis damarları üzerinde baskı oluşturur ve dolaşımın zorlaşması sonucu özellikle alt ekstremiteler de ödem artışı görülür.

 

 • Adet öncesi

Hormon dengesindeki değişiklikler 2 kiloya varan şişkinliklere neden olabilir. Uygunsuz besin seçimleri ödem miktarını arttırır.

 

 • Sodyum

1 g sodyum vücutta 200 g su tutar. Yani sodyum içeriği yüksek olan besinlerden özellikle adet döngüsünün ikinci yarısında uzak durulmalıdır. Paketli, dondurulmuş, konserve besinler, fast food, turşu ve şarküteri ürünlerinin sodyum içeriği yüksektir.

 

 • Malnutrisyon

Beslenmenin B1, B6, B5 vitamin kaynaklarından fakir olması veya protein içeriği düşük bir beslenmede vücudun su tutmasına neden olur.

 

 • Kalp, Böbrek ve Hipotroidi Hastalıkları

Kan damarları içindeki normal basınç kalbin pompalama kuvveti tarafından oluşturulur. Ancak konjestif kalp yetmezliği gibi rahatsızlıklarda bu basınç değişir. Genellikle bacak, ayak, ayak bilekleri hatta akciğerlerde sıvı birikimine neden olabilir. Böbreklerde vücuttaki sıvı dengesinin kurulmasında önemli organlardır ve böbrek hastalıklarında vücut sıvı dengesi olumsuz etkilenir. Hipotroidi de metabolizma yavaşladığı için lenfatik sistemin sıvı dengesini kurması yetersizleşir ve ödem şikayeti yaygın olarak görülür.

 

Ödem Atıcı Diyet

Ödem atıcı diyet flavanoidlerden zengin yani sebze, meyve ağırlıklı beslenmeyi içerir. Ödem retansiyonunu ve kılcal damar sızıntılarını tedavi edici içeriğe sahip bir beslenme ödemden kalıcı bir şekilde kurtulmanızı sağlar. Ödem atıcı beslenmede kumarin içerikli gıdalara ihtiyaç vardır. Kereviz, maydanoz, lahana, tarçın ve bergamot kumarin içeriği yüksek besinlerden bazılarıdır. Basit karbonhidrat tüketiminin önlenmesi, az su içimi ve bunların dışında öncelik verilmesi gereken bir sürü nokta vardır.

 

Vücudun su toplamasını azaltmak için bunlara da dikkat edin:

 • Fazla kilolarınızdan kurtulun
 • Uzun süre oturmayın ya da ayakta durmayın
 • Dolaşımınızı rahatlatmak için gün içinde birkaç kez ayaklarınızı kaldırın
 • Sıcak banyo, duş yapmayın ya da saunalara girmeyin
 • Ödem toplayan alana kalp yönünde ağrıya neden olmayacak şekilde sıkı masaj uygulayın
18 Eyl, 2020

Yeni Nesil Tatlılar

Sofra şekerinin sağlığa hiçbir yararının olmadığının her kez farkında peki damağımızın alıştığı bu şekerli hissi sağlıklı içeriklerle geçiştirmek mümkün değil mi? Tabi ki mümkün ancak tatlı hazzı kimi gün sadece… Daha fazla oku