Diyet & Diyetisyen

Diyet daha doğru tanımıyla yeterli ve dengeli beslenme programına başlarken ilk hazır olması gereken şeyler kilo verimine olan isteğiniz, göstermeye hazır olduğunuz çabanız ve bunu hedefe taşıyacak ve orda tutacak olan istikrarınızdır. Sonrasında;

  • Kilo verimine etkisi olabilecek kan tahlillerinin kontrolü gereklidir. Gerekir diyorum çünkü potansiyel vitamin, mineral eksiklikleri, metabolizma hormonlarınız, kan şekeri dengeniz ve regülasyonun da çıkabilecek referans aralığında olmayan değerler sizin diyete uyumunuzu ve kilo verim hızınızı etkiler.

 

  • Daha sonra vücut analizi ölçümünüz yapılır. Her geldiğinizde yapılan vücut analizi ölçümü ve beslenme programını nasıl uyguladığınızı gösteren besin tüketim kaydınız değerlendirilerek (şart değil ama sürece olumlu etkisi yüksek) bir önceki ölçümle kıyaslanarak değerlendirilir ve gelecek dönemin beslenme programı oluşturulur.

 

  • Size daha uygun diyet listeleri oluşturabilmem için beslenme düzeninizi anlamak isteyeceğim. Bunun için besin tüketiminizi yani 1 gün boyunca ağzınızdan ne geçiyorsa onun yazılı ya da sözel dökümü isteyeceğim. Yazarsanız daha bütüncül yani atlanmamış unutulmamış olur :). Bu sayede iş yerinde ya da evde ne gibi şartlar ile karşı karşıyayız bunu görür ona göre önlemler alır taktikler geliştiririz. Bu da sizin diyete olan bağlılığınız ve sürdürebilirliğiniz olarak geri döner.

 

  • Yapılan beslenme ve sağlık değerlendirmesinin yanında kişide hareket azlığı varsa mümkün olduğunca tercihen ılımlı düzeyde aktif olması konusunda teşvik edilir. Besin tüketimi değerlendirilirken kas kitlesinin korunmasında da etkisi olan hareketlilik yapılabilir düzeyde göz önünde bulundurulur.