Diyet & Diyetisyen

Fazla sayıda araştırmanında desteklediği üzere kilo kaybı için kalori harcamasının yüksek olduğu egzersiz programları uyguluyor olsanız bile alınan kalorinin kontrollü olması gereklidir. Bunun yanı sıra fazla kilolu bireyin egzersiz performansı normal kilolu bireylere göre daha düşüktür.

Çoğu kişinin sporu zayıflamak amaçlı yaptığını görüyorum. Bu şekilde yapılan egzersiz yediklerinin kalorisine göre şekilleniyor ve kas kitlesini arttırıp sıkı bir vücuda ulaşmaktan uzaklaşıyor kişinin gözü koşu bandındayken yaktığı kaloride oluyor. Çok yediyse o günkü egzersiz programını biraz daha uzatıyor ya da az yediği günler egzersiz programını yapacak enerjisi kalmıyor.

Öte yandan tek başına kalori dengeli bir diyetin içinde olmak uygun egzersiz ve diyet ile birlikte uygulamaya göre daha fazla kas kaybına yol açıyor.

Birde hem az yiyip hem de fazla egzersiz yapanlar var onlarsa özenle kas kitlesini yakıp bir sürü serbest radikal üretiyor ve yetersiz beslenmeleri nedeniyle adeta kalkansız bir savaşa giriyor.

 

Peki Olması Gereken Nedir?

Bilinçli bir program dahilinde yapılan egzersiz kilo vermenizde etkili olur. Boşa kürek çekmektense kaç sette kaç tekrar ile hangi kas gruplarınızı çalıştıracağınızın yönlendirmesi size hedefe daha kısa yoldan ulaştırır. Ancak yeterli, dengeli ve yaşam tarzınıza uygun beslenme programı da işin lokomotifidir.

 

Egzersizin Faydalarına Bakacak Olursak;

Kas kitlenizin dolayısıyla metabolizma hızınızın artmasını sağlar, böylece daha kolay kilo verip daha kolay yağ yakarsınız.

Koroner kalp hastalığı, yüksek kan basıncı, inme, tip 2 diyabet, metabolik sendrom, kolon ya da meme kanseri ve depresyon gibi nedenlere bağlı ölümleri azaltır.

Kalça ve omurga kırığı riskini azaltır.

Kardiyorespiratuar sistemi ve kas uygunluğunu geliştirir.

Sağlıklı bir vücut komposizyonu ve beden kitle indeksine ulaşmanıza yardımcı olur.

Son olarak Dünya Sağlık Örgütü 18-64 yaş arası yetişkinler için haftada 150 dakika orta şiddette fiziksel aktivite ya da 75 dakika şiddetli fiziksel aktivite yapmasını öneriyor.

Etkilerin artmasını istiyorsanız da haftalık sürelerin 2 katı öneriliyor.

Kas kitlenizi korumak ya da artırmak içinse ki bu ileri yaştaki bireyler için daha önemli; haftanın en az iki günü ağırlık antrenmanları önerilmektedir.

Sevgiler…