Diyet & Diyetisyen

Yeni yılı tadında yaşamak gerek. Tabi kimimiz için tat dolu yaşamak yaşam tarzı kimimiz içinse hedefinden vazgeçmemektir. Ben size yeni yıl gecesi şunu yemeyin demeyeceğim ancak birkaç taktik ile geceyi daha enerjik daha aktif ve iyi görünerek geçirmenizin anahtarlarını göstereceğim. Ayrıca yine de kilosunu kontrol etmek isteyen bir kesim olacaktır. Çünkü onlar ucu kaçan bir günün bile bütün haftayı nasıl etkisiz kıldığının farkındadır. Sonuçta 1 ocak sabahı anılarımıza yeni güzel anılar katmaktan farklı olarak çok da bir şeyin değişmeyeceğinin hepimiz farkındayız.

 

Sizi En Çok Mutlu Edeni Seçin

Yılbaşı keyfiniz şarap+peynir, bira+kuruyemiş, rakı+meze, nefis fırın yemekleri ya da favori tatlınız olabilir. Tüm planlar akşam saatine yönelik olacağı için hazırlık koşuşturması içinde hafif bir kahvaltı iyi olacaktır.

  • Kahve ve bir avuç kuru meyve ve kuru yemiş
  • Peynir, yumurta, 1 dilim kızarmış ekmek, yeşillik
  • Meyve, yoğurt, 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi ya da chia tohumu olabilir.

 

Kutlamaya Aç Gitmemek Önemli

Kahvaltınız ya da kutlama öncesi öğününüzü yapmadan gittiğinizde açlığınızı kontrol edemezsiniz ya da enerjisiz kaldığınız için ortamda sönük kalabilirsiniz. Oysaki anlatacak ne çok şey var? 3 yemek kaşığı tam tahıllı gevrek+az meyve+süt ya da kompleks karbonhidrat ve protein içeren başka kolay hazırlanıp tüketilebilen bir seçenek. Yükselen enerjinizle sizi gecenin yıldızı yapabilir.

 

Siz Seçin

Kutlamanız yemekli bir toplantı şeklinde olacaksa siparişi ilk siz verin böylece diğerlerinin sağlıksız seçimlerinden etkilenmez sonrasında da karar değiştirmeye çekinir karışıklık çıkarmazsınız. Belki de evde toplanıp bir kutlama yapmayı planladınız. En iyisi herkesin favori seçimini kendini garanti altına almak adına yanında götürmesi ve diğerlerinin yaptıkları arasından da en beğendiğini seçip ortamın tadını çıkarmaya devam etmesidir. Sevdikleriniz yanınızda olunca yenilenler ikinci plana atılır. Anın tadına varın.

 

Su İçmeyi Unutmayın

Su içmek, kan akışının hızlanması, vücudunuzdaki alkolün seyrelmesi ve zihnin berraklaşmasını sağlar. Yemek sırasında ya da öncesinde tükettiğiniz su tokluk hissinin daha erken uyanmasını ve fazla yemenizin önüne geçer. Ayrıca içtiğiniz alkolün azalmasını istiyorsanız kadeh sonrası su içmeniz alkol alma isteğinizi azaltacaktır. Su, tadı tuzu olmayabilir ama etkisi çok büyüktür.

Unutmayın özel gecelerde esas nokta sevdiğiniz insanlar ile iyi vakit geçirmektir. Yemek yemek ise sadece gecenin tamamlayıcılarıdır. Asıl odak noktanız lezzetli yiyeceklerden çok içinde olduğunuz ortam olmalı.

 

Açık Büfe ile Karşı Karşıya Kaldıysanız 

Adeti yaklaşık 100 kalori olacak atıştırmalıklar yerine, dilimlenmiş sebzeleri ve baharatlı yoğurtlu sosları tercih edin. Tatlı seçeneklerinde küçük porsiyonları tercih edin ya da hakkınızı taze kuruyemiş ve meyvelerden yana kullanın. Her şeyden küçük küçük almak yerine tabağınızı daha sağlıklı seçenekler ile doldurun ve daha çok etrafla ilgilenin.

 

Kontrolden Çıkacağınızı Düşünüyorsanız

Sabahtan egzersize iki saat ayırın. Orta şiddette uzun süreli egzersizleri tercih edin. Böylece akşama daha da enerjik olursunuz. Ayrıca yemek yemeği düşünecek daha az da vaktiniz kalmış olur. 

 

En Sık Kullanılan İçkilerin Kalori Değerleri

Anahtar kelime: Ekmek tüketimini oldukça azaltın ya da geceye kadar hiç tüketmeyin.

 

Besin Porsiyon ölçüsü Porsiyon kalorisi (kcal) EKMEĞİ EKSİLTİN ☺
Bira 1 şişe (330 ml) 140 2 dilim
Şarap 1 kadeh (125 ml) 100 1,5 dilim
Rakı 1 duble (85 ml) 250 4 dilim
Rom 1 kadeh (50 ml) 125 2 dilim