Diyet & Diyetisyen

Ani bir iyi görünme telaşı sardı ya da şu son 3-5 kiloda olmasaydı ne güzel olacaktı diyenler için ilk çare vücut içi sıvı kontrolü yani ödem ağırlığından kurtulmaktır. Hatırlatmak istediğim diüretik etkili besinlerin sadece vücuttaki fazla suyun atılmasına yardımcı olduğu ve bir kilo kaybetme yöntemi olmadığıdır. 

Vücuttaki ödem: tuz, şeker içeriği yüksek besinlerin tüketimi, çoğu paketli besin, fast food, sebze ağırlıklı beslenmek, hareketsizlik, adet dönemi, başta hormonal ve tansiyon ilaçları, ısı değişimleri, hatta hava şartlarına bağlı olarak bile artış gösterebilir. 

 

Ödem Atan Besinler

Ödem attırıcı besinler ile bünye farklarına göre 1 haftada, 3 ile 8 kilo arasında sıvı ağırlığı kaybı yaşayabilirsiniz ancak giden bu hızlı kilonun korunması zordur. Beslenmenizdeki ödem atıcı besinleri arttırarak ya da tüketmeye devam ederek sıvı ağırlığı kaybının sürekli devam etmesini beklemeyin ama bu tarz besinleri diyetinizde sürekli tutarsanız ödem varlığına bağlı kilo artışı yaşamazsınız.

 

  • Kereviz 

Sinir hücrelerini yüksek antioksidan etkisiyle korur, yapısındaki organik ve çözünebilir sodyum ile tuzsuz tüketimi kolaylaştırır ve yapısındaki phthalidler sayesinde kan basıncını düşürür, magnezyum içeriğiyle uykuyu kolaylaştırır, düşük kalorisi ve ödem atıcı yapısıyla da kilo verimini destekler.

 

  • Salatalık 

Yapısındaki lignanlar sayesinde bazı kanser ve kalp damar hastalıkları riskini düşürdüğü çalışmalarla gösterilen salatalık önemli elektrolitler ve yüksek su içeriği ile cildiniz ve K vitamini desteğiyle kemik sağlığını korur. Ayrıca düşük kalorili ve ödem atıcı etkilidir.

 

  •  Lahana 

Ödem atmaktan daha önemli olan etkileri, yapısındaki sülforafan içeriğiyle kanser riskini düşürmesi (pankreas, prostat, deri, özofagus) ve içerdiği yüksek polifenoller ile de kan basıncını düşürücü ve palatalet birikimini azaltıcı etkisidir. Bu sayede de kalp damar hastalığı risklerini azaltır. 

 

  • Marul 

Kalorisi sindirilirken yakılan marul, zayıflama diyetlerinin vazgeçilmezi kaldı ki ödem atmanıza da kolaylaştırır. Selülozlu yapısıyla safra asitlerinin parçaladığı yağların bağırsaklardan emilmesini azaltır. %20’sinin proteinden oluştuğunu da bilmenizde fayda var tok tutucu etkisine bir artı daha. 

 

  • Turp 

Ödem atıcı etkisinin ayanında özellikle kırmızı turp yapısındaki antosiyoninler sayesinde kalp hastalıkları riskini düşürmeye yardımcıdır. Yüksek lifli yapısıyla kötü kolesterolü bağlayarak etkisiz hale getirir. Detoksifiye edici özelliği sayesinde kanı toksin ve atıklardan temizler. Yüksek oranda içerdiği C vitamini sayesinde kolajen yapımını destekler bu nedenle eklemeler ve cilt dokusu için yararlıdır.

Tatlılardan uzak kalmanıza yardım eden meyvelere geldiğimizde ananas, çilek ve kivi etkilidir.

 

  • Üzüm

Ödem atıcı etkisinin yanında kabuklarında yoğunlaşmış resrevetrol ile güçlü antioksidanlardandır. Cilt kanseri dışında kronik oksidatif strese karşıda etkilidir. Özellikle akciğer, kalın bağırsak, prostat ve göğüs kanserleri riskini düşürmeye yardımcıdır. Üzüm ayrıca beyin sağlığını da destekler yaşa bağlı hafıza kaybını önleyici etkilidir. Kontrollü tüketildiğinde kötü kolesterolü düşürücü ve enerji arttırıcıdır. 1 kase buzdolabından çıkmış üzüm, yulaf ezmesi ve yoğurt kendinizi çok iyi hissetmenizi de sağlar. 

 

  • Greyfurt 

Karpuzdan sonra bünyesinde en çok su bulunduran meyve olan greyfurt elektrolitler ve potastum açısından da oldukça zengindir. Bu nedenle düzenli egzersiz yapanlar için iyi bir seçenektir. Glisemik indeksi 25 olan bu meyve yağ yakmak içinde oldukça elverişli. Yüksek C vitamini içeriğiyle de cildin doku bütünlüğünü koruyucu etkiye de sahiptir.

Ödem atıcı bitkilerin çay şeklinde tüketilmesinin de katkısı olur. Karahindiba, ısırgan otu, kasap süpürgesi, rezene, mısır püskülü, maydanoz suyu, alıç ve su teresinin ödem atıcı etkisi yüksektir.

24 Eyl, 2020

Vazgeçilmez Tatlı Dondurma

Yerken bitmesin bu rüya dediğiniz dondurmanın şu soğuyan hava ile bir dahaki yaza kadar dolaplarda bekleyeceğini düşünüyorsanız. Yanılıyor olabilirsiniz. Alışkanlıklarımızda bir baklava kadar yer tutmasa da yazıya göz attıktan sonra… Daha fazla oku