Diyet & Diyetisyen

Modernleşen dünyamızda tükettiğimiz besinler ve hareket düzeyimiz değişti ve ön göremediğimiz bir hızla değişmeye de devam edecek. Artık doğal besine ulaşmak için ekstra enerji harcarken bir yerden bir yere gitmek, haberleşmek ya da ev işlerini halletmek parmaklarımızın ucunda. Vücudumuz ise hareketsizlikten ve/veya aşırı alınan kaloriden kaynaklanan sayısız hastalık ile baş etmek zorunda. Çevremizde özellikle büyük şehirlerde yaşayanların her geçen gün artan toksik çevreden olabildiğince az etkilenmesi ise ellerinde. Arınmanın en önemli kısmı olan besinsel detoks hakkında bilgilendirmeden önce detoks kavramının kolon hidroterapi, nöralterapi, fizyoterapi, biyofoton, geleneksel Çin tıbbına kadar uzanan çok dallı bir alan olduğunu bilmeniz detokstan beklentilerinizi ona göre hedeflemenizi isterim. 

 

Fiziksel ve ruhsal stres kaynaklarınızı kontrol altına alın

Ruhsal strese karşı işinizde ya da özel hayatınızda sizi her geçen gün aşağıya çeken insanlara karşı mesafeli olun. Olaylara içinden çıkıp dışından bakmayı deneyin. Bu sayede daha gerçekçi kararlar alabilirsiniz. Asıl enerjinizi hayatınızdaki önceliklere verin bu başarılı olmaksa daha sabırlı ve planlı olun. Yapmaktan keyif aldığınız şeylere gerekli vakti ayırın. Sonuçta ruhen ya da duygusal olarak hazır olmadan istediğimizi ortaya koyamayız.

Yaşadığınız fiziksel stres iyi yönetilmeyen kronik bir hastalık olabildiği gibi bilinçsizce uygulanan egzersizlerde olabilir. Uzun süreli ve şiddetli bir antrenmanınız varsa spor hocası kontrolünde ve vücudunuzun ihtiyacı olan doğal beslenme programlarını takip etmelisiniz. Egzersizin uzun süre ya da şiddetli yapılması da vücutta stres oluşturabilir. Sevdiğiniz ve düzenli yapabileceğiniz egzersizleri hayatınıza alın. Ilımlı egzersizler oyunda daha çok kalmanıza ve iyi hissetmenize yardımcı olur. Bu isterseniz köpeğinizi gezdirmek isterseniz spor salonuna gidip sosyalleşmek ya da yüzmek olsun mutlaka hoşunuza gidecek olanı vardır. Bu sayede vücudunuzun serbest radikal yükünü arttırmak yerine ter ve solunum yoluyla vücuttan uzaklaştırarak arındırmış olursunuz.

 

Alkol ve sigaraya veda vakti

Alkol ve sigara tam bir Retoks (vücudun toksik madde miktarının artması) kaynağıdır. Detoksta karaciğere düşen yük fazlaysa, karaciğere yük bindiren alkole orada yer yoktur. Detoks yaptığınız zamanlarda alkol almıyorsunuz. Ya da cildiniz ve damarlarınızı her gün kemiren sigaraya da yer yok. Yani they can’t sit with us 🙂

 

En masum bağımlılık kafein

Kafein yasak değil ancak miktara ve çeşide dikkat. Kafein kaynağı olarak günde 1 fincan şekersiz sütsüz filtre kahve ya da 2 fincan çay olabilir. Ama diğer kafein kaynakları çikolata, kakao, enerji içecekleri, kola listenizde yok. 

 

Besinsel detoks

Öncelikle detoks demek 800-1000 kalorinin altındaki sıvı listeler ya da can çekmenize neden olan uygulaması zor listeler olmamalı. Ilımlı tempo ve süredeki egzersizi ya da günlük faaliyetlerinizi yerine getirmekte zorlanmayacağınız doğal besinleri içermeli ve detoksun süresi dikkate alınmalıdır. Metabolik süreçleri bilen ve beslenme eğitimi almış deneyimli kişilerce hazırlanmalıdır. Sonuç olarak her kalori kesimi kilo kaybettirir. Vücudumuz bünyesinde ki zararlı maddeleri uzaklaştırma kapasitesine sahiptir. Ancak yaşanan zaman ve yaşam tarzınız bunun için biraz zahmete girmemiz gerektiğini söylüyor olabilir.

 

Başlıca dikkate almanız gerekenler:

 • İşlenmiş gıdalara yer yok. Örneğin beyaz un: buğday, kabuğu ve tohumundan ayrılırken detoks sisteminin yakıtı olan B grubu vitaminler, magnezyum, E vitamini ve diyet lifini kaybeder.
 • Paketli çoğu ürün ise koruyucu, renklendirici, suni tatlandırıcı yani vücuda yabancı olan maddeler içerir. 
 • Basit şeker tüketimi yok. Onun yerine meyve ve sebzeden gelen kompleks şekerlere yer var. İster sevdiğiniz meyve sebze suyu karışımları hazırlayın isterseniz haşladığınız sebzeleri yanında doğal yoğurt ile tüketin.
 • Karbonhidrat ihtiyacınızı tükettiğiniz sebze, meyvelerin dışında bulgur, karabuğday, kinoa, siyah pirinç, tatlı patates gibi kaynakla çeşitlendirin.
 • Baharatların lezzet verici ve antioksidan etkilerini unutmayın.
 • Karabiber, pul biber, kekik, sumak kuvvetli etkilerinin yanında tuz kullanımını azaltmanıza da yardımcı olur.
 • Hayvansal proteinden kısa süreli uzaklaşmanız metabolizmanızı şaşırtmak adına da yararlıdır. Tüketecekseniz balık ilk sırayı almalı.
 • Yiyecekleri hazırlama, pişirme, saklama ya da sunarken bile vitamin mineral kaybına yol açabiliz. Yiyeceklerinizin taze olmasına ve pişirme yöntemlerininde sağlıklı olmasına özen gösterin.
 • Detoksta bir fitoterapist bilgisine ihtiyaç duyacak kadar da bitkiler kullanılır. Örneğin akciğerler için ciğerotu, zencefil, meyan kökü ya da çeşitli bitki karışımlarının buhar soluma kürlerini içerir.
 • Özellikle yoğun alkollü içecek tüketenlerin karaciğer filtrelerini açıcı karahindiba kökü, meryemana dikeni gibi bitkilerden hazırlanan çaylar ve limon ya da MCT yağ asitlerini içeren yağlar kullanmasından bahsedilebilir.
 • Özetle bu konu suiistimalle oldukça açık bir konudur ve deneyimlerim doğrultusunda juice ya da vejeteryan beslenme ile kapanacak bir konu değildir. Fiziksel, duygusal ve ruhsal olarak bütünsel ve amacına uygun detoks merkezlerinde belirli süreyi kapsayan uygulamalar çerçevesinde uygulandığında tam anlamıyla detoks denilebilir.
18 Haz, 2020

Egzersiz Öncesi Ve Sonrası Beslenme

Egzersiz yapıyor ancak sarf ettiğiniz enerji ve zamanın karşılığını göremediğinizi düşünüyorsanız beslenmenizin içeriği ve tüketim zamanını gözden geçirme vaktiniz gelmiştir. Egzersiz öncesi ve sonrası besin seçimleri çoğu kişinin aklını meşgul… Daha fazla oku